A+ A A-

 
HGyVK logó HGyVK logó
 

Postacím:

5500 Gyomaendrőd,
Fő út 230.

Nyitvatartásunk:

részletek itt!

Telefon / Fax:

+36-66/218-370

 

Az év gombája: a sárga gévagomba

koraijuhar1

2025-ös Év Gombája a Magyar Mikológiai Társaság versenyén a sárga gévagomba (Laetiporus sulphureus) lett. Alakja miatt tüdőgombának vagy előfordulása után fűzfagombának is hívják. Mindenesetre ezt a taplófélék családjába tartozó gombát nehezen lehet más fajjal összekeverni kénsárga színe miatt. Népszerű ehető gombafaj, hasznos táp- és hatóanyagokat rejt. (kép forrása)

koraijuhar2

Élősködő gomba, ártéri erdőkben gyakran lehet látni a lombhullató fák törzsén. Leginkább a fűzfán, nyárfán, a vadcseresznyén vagy az akácon jelenik meg, de előfordulhat vadgesztenyén és más fák törzsén is. Egyaránt előfordulhat a még élő, de sérült és legyengült, beteg vagy idős fákon, illetve elhalt fatörzseken, tuskón vagy gyökérmaradványon (kép forrása)

bojti rece 3 gacser

A tönk nélküli, kezdetben gumószerű, majd legyező alakú gombatestek egymás fölött, kiterjedt csoportokban, telepekben jelennek meg a fákon. Egy-egy legyező elérheti a 30-50 cm-es átmérőt is, a telep súlya pedig általában 3-5 kiló, de akár 10 kg-os is lehet. A színe kezdetben kénsárga, majd idősödve narancssárga, téglavörös, végül pedig piszkosfehérre fakul ki. (kép forrása)

korai_juhar_virga

Előfordulása április és szeptember közé tehető. Fő termőideje azonban a május. Csak a fiatal, sárga húsú, puha és lédús gomba ehető, ami kiváló ízű és tápértékű. Az idősebb termőtestek fogyasztásra már nem alkalmasak, gyomorfájást, hasmenést okozhatnak. Íze fűszeres, de nem gombaízű. Gyakorlatilag bárhogy el lehet készíteni, mint a húst. Kirántva csirkehúsra emlékeztet. Kissé savanykás íze miatt felhasználás előtt érdemes 1 órára tejbe áztatni, majd a gombaszakértők által ajánlott húszperces főzési időt betartani, mert olyan anyagokat tartalmaz, amik nyersen gyomorpanaszokhoz vezetnek. Az érdeklődők itt és itt találhatnak recepteket.
(kép forrása)

korai_juhar_termse

Tápértékén kívül nagyon komoly egészségmegőrző hatással is rendelkezik, ilyen a vörösvér-testek feloldódását, illetve a vörösvér-testek összetapadását gátló, vércukorszint-csökkentő és antioxidáns hatás. Magas a C-vitamin és kálium tartalma. Kimutatott gyógyhatásai miatt többféle gyógyszer készítéséhez is felhasználják. (kép forrása)

korai_juhar_npi_hagyomny

A sárga gévagombával a figyelmes természetjárók a gyomaendrődi árterekben is találkozhatnak. Az érdeklődők könyvtárunkban megtekinthetik állandó fotókiállításunkat is, amely a gyomaendrődi gombafajokból mutat be egy színes válogatást. A képeket Oláhné Schwalm Irén készítette.

× Popup Image