Az év fája: a korai juhar
Az Országos Erdészeti Egyesület mozgalmára érkező szavazatok alapján 2025-ben az Év fája címet a korai juhar (Acer platanoides) nyerte. Nevét a tavasszal elsők között nyíló virágai miatt kapta. A korai juhar a hegy- és dombvidékek üde erdeinek elegyfája. Az egész Kárpát-medencében, így hazánkban is őshonos. A Kárpát-medencében főleg a párás, üde vagy mérsékelten nyirkos talajú erdőket kedveli, főképp a tölgy-kőris-szil ligeterdőket, valamint a gyertyános-tölgyesekben gyakori. (kép forrása)
Számos fajtáját alkalmazzák a kertészek, kertekben, parkokban és utcasorfának is ültetik. Jó a várostűrő képessége, jól viseli a forgalmas utak melletti füstgáz szennyezést. Középmagas mérete ellenére tekintélyes megjelenésű. Kedvező feltételek mellett 30 méteresre is megnőhet, és akár 200 évig élhet. Az egyedülálló példányok koronája idővel terebélyes gömb formájú lesz, de többnyire tojásdad.(kép forrása)
Kérge fiatalon szürkésbarna, sima, az idősebb fáké hosszában sekélyen repedezett, sötétszürke, nem hámlik, finoman keskeny lemezes. Kérgét egykor cserzőanyagnak használták. Ágai kopaszok, fényes barnák, megsebezve fehér tejnedvet engednek. Fája mérsékelten kemény, rugalmas, könnyen hasítható. Mivel kevéssé zsugorodik, különösen alkalmas: késfurnérnak, világos színű lakó- vagy hálószobabútornak, széknek, asztalnak és asztallapnak, konyhai eszközöknek, valamint hangszerkészítésre is.(kép forrása)
Levelei nagyméretűek, 10-15 cm nagyságúak, 5-7 karéjúak. A felületük sima és fényes. Kihajtáskor élénkzöldek, majd sötétzöld színre váltanak. Ősszel a lombkorona narancsos-aranysárgában pompázik. Virágai sárgászöldek, március végén, április elején, lombfakadás előtt virítanak. Apró, mézillatú, kétivarú virágai felálló bogernyőben nyílnak. Fontos, korai mézelő növény. (fotó: Haraszthy László/MME)
Termései párosával összenőtek, a szárnyak tompaszöget zárnak be egymással, és 3-4 centiméter hosszúak, erőteljesen erezettek. Kezdetben lilásrózsaszínűek, éréskor pedig vörösesbarnára színeződnek. Termése a szárnyaknak köszönhetően könnyen terjed, hamar elszaporodik a környéken.(kép forrása)
A népi hagyomány szerint a juharfa megvéd a boszorkányoktól, ezért vannak helyek, ahol az ajtókat és a szobákat juharral díszítik fel, vagy juharfából készült tipliket vernek az ajtókba és a küszöbökbe.(kép forrása)