Árvaház
Elhelyezkedése: Az épület Gyomaendrőd gyomai városrészében a Fő út Jókai utca és a Petőfi utca közötti részén található a 46-os számú főút mellékrendű útjának bal oldalán (Dévaványa felől közelítve).
Postai címe: 5500 Gyomaendrőd, Fő út 181.
Története: Az árvaházat báró Wodianer Albert (1818-1898) és neje, borosjenői Atzél Zsófia 1885-ben építtette a katolikus árva gyermekek számára. (A Wodianar család eredetileg nem nemesi származású család, csak 1844-ben kaptak nemesi rangot, kereskedési üzlet folytán gazdagodtak meg a XIX. században, adásvételi egyezmény útján jutottak a gyomai birtokokhoz.) A terveket Zsigmondy Gusztáv főmérnök készítette 1884-ben (a márványtábla tanúsága szerint). Az oktatást tanító nővérek végezték.
1928-ban Paál Sámuel vette át a polgári iskola vezetését, amely a Wodiáner-féle Szeretetházban, igen szűkös körülmények között működött. Új iskola építésére akkor még gondolni sem lehetett. 1929-től a Wodiáner-féle Árvaházban folytatta az iskola működését (a község elöljárósága bérelte az épületet). Feljegyzések tanúsága szerint az első tantestület 11 tagú volt. A tanulói létszám újbóli emelkedésével a fiúk és leányok együttes oktatását ismét megszüntették. A második világháború után – 1954-ig az - „Árvaház" épülete lett a fiúk oktatási intézménye, innen származik a ma is használatos „fiúiskola" elnevezés.
Szomorú nevezetessége az épületnek, hogy itt gyűjtötték össze 1944. május 15. és június 16. között a gyomai zsidókat, akiket aztán kényszermunkára vittek. Később nagy részük nem is tért vissza. Emléküket az épület nyugati falán elhelyezett emléktábla őrzi, melyet 2002-ben avattak fel.
Mai funkciója: Az árvaház épülete 1928 óta iskolaként működik, jelenleg a Gyomaendrődi Kis Bálint Általános Iskola központi épülete, a felső tagozatos diákok járnak ide. 12 tanteremben folyik benne az oktatás (11 osztályterem, 1 szaktanterem). Az épület méretei: 11,5 méter x 21 méter, magassága: 12 méter. Emeletes, sátortetős építmény.
Szótár: charity school (angoul)
Das Waisenhaus (németül)
Felhasznált források a szócikk megírásához:
- www.gyomaendrod.hu
- http://www.kisb-gyomae.sulinet.hu
- Szabó Ferenc: Gyomai tanulmányok (Gyoma, 1977.)