Címer -és családtörténeti kiállítás

cimer_kiallitas_170 
Gyomai és endrődi nemesi családok

Adatbázisunkban
az 1996. évi gyomaendrődi Címer- és családtörténeti kiállítás anyagát dolgoztuk fel.

Meghívó

Képek a kiállításról

A kiállítás szervezése

Cikkek a kiállításról

1996-ban, a millecentenáriumi év apropóján, egy már régebben megfogalmazódott terv: címer- és családtörténeti kiállítás - a település történetéből- került megrendezésre. Céljaként jelölték, hogy az itt élt, élő nemesi családok, emberek történetét, sorsát, tevékenységét és kötődését - Gyomához, Endrődhöz - ezen keresztül mutassák be.

A Gyomai Szülőföld Baráti Kör és az Endrődi Honismereti Egyesület rengeteg munkával állította össze a nem mindennapi anyagot. A kiállítás értelmi szerzője, rendezője Holdmézesi Serb dr. Szerb Györgyné és Kovács János, a Bethlen iskola – akkori- igazgatóhelyettese volt. Rendezője és kivitelezője Hornokné Németh Eszter, Kovácsné Nagy Katalin voltak, a könyvtárosokkal együtt. Segítőtársak Fekete László, Tímár Sándor, ifj. Kruchió László, László Kruchió, voltak.

Hornokné Németh Eszter szavai: Harmincegy címer található a közszemlén, de a címer nélküli nemesi családok száma is 10-12-re tehető a településen. Például látható a Gyuricza család óriási családfája, kik ugyan nem nemesek, de érdemes a tanulmányozásra. A kiállítás apropója: a családkutatás lehetősége; a fiatalok minél többet megtudjanak szülőhelyükről és családjukról... Az idősebb nemzedék feladata, felelőssége, hogy ezt a múltat megmutassa. A címerek és családok történetei nagyon fontos dokumentumok.

(In: Híradó- Gyomaenrőd Város Önkormányzatának Lapja. 16. évf. 1997. 1. sz. p. 8.)
A címerek a Városháza Nagytermében láthatók, állandó kiállítás formájában.

A kiállítás forrásai voltak:
Magyar Országos Levéltár anyaga (KirályokKönyve)
Családtörténeti kézikönyvek (Nagy Iván: Magyarország családai...; Kempelen B: Magyar nemesi családkönyv stb.)
Gyomai és endrődi családok dokumentumai (nemesi adománylevelek, címerek, családfák)

Az első nemesi családok – a Bethlenek és más birtokosok után - az újratelepülést követően Gyomán: Izsók, Gálosok, Kruchiók; Endrődön pedig a Gácsik, Pohareleczek, a Porubszkyak Kovácsok, Uhrinok voltak. Nemességüket jobbára a 15. - 17. sz-ban kapták, szülőhelyünkre a nagy népmozgások során  (18.sz.)  telepedtek át a Felvidékről, Erdélyből és más helyekről. Ezeknek a családoknak a történetében benne van nemzetünk és szülőhelyünk egy darabjának történelme is.

A nemesi családokra vonatkozó dokumentumokat nem tekintjük lezártnak. A feltüntetett családokon kívül még más nemesi családok is éltek Gyomán is, Endrődön is. Érdemes vallatóra fogni az adatbázisunkban szintén megtalálható anyakönyveket, hiszen előfordulhat, hogy érdekes adatokat találunk saját családunkról. Egy példa –az alábbi adatot nemrégiben találták meg, s még nem került feldolgozásra - : a gyomai Bere családdal kapcsolatos adat a születési anyakönyvből: Nemes Bere Lajosnak és Erdélyi Lídiának gyermekük született (1831. XI.28);
Nemes Bere Lőrincnek és Ungi Zsófiának gyermekük született (1832. V.15).

cimer_kiallitas

Vissza a dokumentumokhoz