Az év rovara: a sávos szitakötő
2025-ben a közönség szavazatai alapján az Év rovara cím győztese a sávos szitakötő (Calopteryx splendens) lett. A Magyar Rovartani Társaság (MRT) kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet egy-egy rovarra, valamint egy adott faj életét, életkörülményeit bemutatva segítsék a természeti folyamatok jobb megértését. A fajok bemutatásával hangsúlyozzák a rovarvilág jelentőségét a természetvédelem részeként. (kép forrása)
A sávos szitakötő a magyar nevét a hím szárnyain található nagy kiterjedésű, kék színű sávokról kapta. Kedveli a vízfolyásokat, melyeknek a partja dús növényzettel benőtt. Ilyen helyet találva az alföldtől az alacsonyabb hegyvidékekig Európában szélesen elterjedt, hazánkban is országszerte megtalálható. (kép forrása)
A színesszárnyú szitakötőfélék családjába rovar testhossza ~ 5cm, szárnyfesztávolsága pedig ~ 7,5 cm. Teste fémes zöld, sárga és bronzos színű. A hímek szárnyai erősen színezettek, és a sötétkéken csillogó sáv alapján jól megkülönböztethetők. A nőstények szárnyai áttetszők, világoszöldek. (kép forrása)
A faj kétéves fejlődésű, ezért a különböző korú lárváival egész évben lehet találkozni a vízben. Elnyújtott kelésű faj, április közepétől szeptemberig folyamatosan kel. A kifejlett szitakötővel tavasz közepétől nyár végéig, ősz elejéig találkozhatunk. (kép forrása)
A sávos szitakötők egész lárvakorukat a vízben töltik. Táplálékuk jellemzően szúnyoglárvákból és más vízirovarokból áll. A kifejlett állatok a víz felett repkedve legyekkel és szúnyogokkal táplálkoznak. (kép forrása)
A sávos szitakötő Magyarországon nem védett és Európa többi országában sem számít veszélyeztetett fajnak. Jelentősége mégis felbecsülhetetlen, hiszen a szitakötők a szúnyogok minden fejlődési stádiumával szemben igen hatékonyak, ráadásul a legtöbb csípőszúnyogfajt pusztítják. (kép forrása)