NAPI ZÖLD

napizold 1009Fogd a kukádat diétára!


Magyarországon egy ember évente átlagosan majdnem fél tonna lakossági hulladékot "termel", szennyvíztermelése 300 köbméter.


Néhány elrettentő szennyező szokásunk

 

Műanyag szatyor: Miből is van? Kőolajszármazékból, ami nem megújuló energiaforrásunk. Naponta hazánkban több mint 1,3 millió műanyag szatyor kerül forgalomba, ezeket a szatyrokat körülbelül 20 percig használjuk (amíg az üzletből hazaérünk) és utána megy a szemétbe. Aztán már csak 400 évet kell várnunk addig, míg lebomlik teljesen.
PET palack: Mire kell vigyázni a PET palackok alkalmazásánál? Sokan a palackokat egyszerű mosogatószeres öblítés után újratöltik, nem is sejtve, hogy ezzel milyen veszélynek teszik ki szervezetüket. A palack az egyszerű mosogatástól ugyanis nem lesz tiszta! Az elhasznált palackokat nem szabad ismételten használni, a szelektív hulladékgyűjtés keretén belül kell gyűjteni őket.
Gyógyszerek: A házipatikák felhalmozódó, kiselejtezett gyógyszereiből tevődik össze. Sok gyógyszertárban nem veszik vissza ezeket, így a kukába öntve a hulladéklerakókra kerülnek, ahol potenciális szennyezőforrások. Összetételük sokféle lehet, így a környezetre gyakorolt hatásukban is eltérőek. A gyógyszerek lényegében vegyianyag-koncentrátumok, így fokozott veszélyt jelentenek.
Száraz elemek: Összetételük szerint többfélék lehetnek. Méretük a karórák gombelemétől a videokamerák vagy telefonok nagyobb akkumulátoráig sokféle lehet. A külső burkolat megsérülése következtében - a szárazelem alkotóelemei, főleg a nehézfémek a környezet nedvességével érintkezve kioldódhatnak, és az oldatok a talajt és a talajvizet szennyezhetik.