Az Endrőd története/Magánélet rovatunkba különleges, érdekes iratok kerültek be, digitalizált formában.
|
Jellemző, hogy a fiú utódok többet örököltek, a feleségre, férjre vonatkozóan, annak élete végéig, vagy újra házasodásig tartó haszonélvezetet biztosítottak. Módosabb, de igen szegény emberek is készíttettek végrendeletet. A jegyző (lejegyző) együtt jelenlévő tanuk előtt írta meg a végrendeletet. Ha a végrendelkező nem tudott írni, névaláíró tanú is volt.
A végrendeletek között 2 db olyan végrendelet is van, amely u.n. hadivégrendelet. Dávid György a Magyar Királyi III. honvéd gyalogezred 1. géppuskás osztagánál őrvezetőként szolgált, a hadjárat előtt Debrecenben, elöljárói tanúskodása mellett készíttette el végrendeletét, Endrőd község elöljáróságának címezve. Testvéreire és jegyesére hagyományozta javait, esetleges halála bekövetkeztével.
1915-ben tábori postával adták fel azt a végrendeletet, amelyet ismeretlen helyről címeztek Endrődre. A borítékon Magyarország felirat is található, vélelmezhetjük, hogy a határokon túlról adták föl. A harcztérről Tímár János ácsmester – aki a Magyar Királyi I. honvéd lovas tüzérosztály katonája volt - küldte haza végrendelkező levelét, melynek tanúi elöljárói voltak, ezt pecséttel is igazolták.