Endrődi háziszőttesek

endrodi_szottesek_170 „A háziszőtteseknek igen fontos szerepe volt a konyhában. A szép mintájú abroszok adták meg egy-egy ünnepi ebéd vagy vacsora alaphangulatát. A sütő-abrosszal terítették le a kenyértésztát. Abroszon száradt a mák, az aszalt gyümölcs, a pár a párszárítón. "Batuzó" abrosszal vitték az asszonyok a piacra az árut. Szakajtóruha, szalvéta, zacskók – mind háziasszonyi kellékek. Mi most mégsem a szőttesek funkcióját, hanem a falu népi kultúrájában betöltött szerepét vizsgáljuk..." írta Hornok Lajosné az Édesanyám emléke... című kiadványban, amely az Endrődi füzetek c. sorozatban jelent meg.

szottesek_170 A háziszőttesekről készült rövid leírással és a mintagyűjteménnyel (amely kivonat a műből) ízelítőt szeretnénk adni. Az említett mű Háziszőttesek című fejezetét Vaszkó Irén tanárnő saját gyűjtése alapján írta meg, helyi adatközlők segítségével. A háziszőttesekről készült fotógyűjtemény - amelyet Kunkovács László fotóművész fényképezett megtekinthető a könyvtárunk helytörténeti gyűjteményében.

„ Azért gyűjtöttem össze, mert láttam, hogy régi temetéseken, ahol nem volt szemfedő, gyönyörű szőttesekkel terítették le a halottakat. Tehát-legrégebbi mintáink a föld alá kerültek, a szövés megszűnt Endrődön, meghaltak a mintafák - Gyuricza Mari néni, szegény. Hogy ha azt akartam, hogy megmaradjon legalább a minta, össze kellett gyűjteni. Orgonacsöveset, rozmaringosat, vadrózsásat, csillagosat -360-at számoltam meg. Kunkovács Laci lefényképezte, így maradtak meg a minták." Vaszkó Irén (In: Városunk- Gyomaenrőd 2. évf. 1995. 9.sz. p. 8.)

Vaszkó Irén (1922 - 2017)

A pusztai tanyavilágból indult, testnevelő-német szakos diplomát szerzett legendás tanárnő sokáig a tanyavilág kisdiákjainak tanítója volt. Később az endrődi iskolában testnevelést oktatott, és a mozgás, a sport szeretetére nevelte a kisdiákokat. A népi kultúra megőrzése érdekében rengeteg tárgyi emléket gyűjtött össze. Emellett a szellemi folklór, a helyi nyelv megőrzéséért is sokat tett, gyűjtötte az archaikus népi énekeket, imádságokat, táncokat. Gyűjtő és értékmegőrző tevékenységének felbecsülhetetlen értékű munkái: Endrődi szőttesek (kézirat), Betlehemjárás Endrődön (kézirat). 1977-ben Vaszkó Irén hozta létre az Endrődi Tájházat, a gyűjtemény lelkiismeretes kutatómunkájának eredménye.1994-ben Gyomaendrődért Emlékplakettet kapott, 1996-ban Gyomaendrőd Díszpolgára lett. 1995-ben Életfa kitüntetés kapott. 2001-ben a Kultúra Lovagja kitüntető címet kapta: Tanári példamutatásáért, a néprajzi örökség megőrzéséért. Sokáig tagja volt a Városunk című újság szerkesztő bizottságának. Vaszkó Irént nem a kitüntetései jellemezték leginkább, hanem állhatatos, munkája, elveihez való kitartó ragaszkodása. Tanárként diákjait a múlt megbecsülésére, az idősek tiszteletére nevelte. Egykori tanítványai mindig szeretettel, a legnagyobb tisztelettel emlegették őt. 

Édesanyám emléke... : tájjellegű ételek és házi szőttesek / [a kötetet összeáll. és az ételekről szóló fejezetet írta Hornok Lajosné Németh Eszter] ; [a Háziszőttesek c. fejezetet írta Vaszkó Irén] ; [a fényképeket kész. Kunkovács László]. - Gyomaendrőd : Honismereti Egyesület, 1999. - 128 p. : ill., színes ; 24 cm. - (Endrődi füzetek, ISSN 1215-7856 ; 7.)
ISBN 9630371391