A Pilvax kávéház
Ez volt az a hely, ahol 1848. március 15-én találkoztak a márciusi fiatalok, innen indultak a városházára, hogy átadják tizenkét pontban megfogalmazott követeléseiket.
A kávéház a radikális értelmiség és különösen a fiatalok törzshelye volt. Itt alakult meg és működött a Tízek Társasága nevű asztaltársaság, amelynek tagjai között volt Petőfi Sándor is. Az ifjak között volt – többek között – Vásárhelyi Pál és Vajda János költő.
Pest a reformkor idején
Az 1800-as évek elejétől a magyarországi nagyvárosok polgárai új étkezési szokásokat alakítottak ki. Az emberek hozzászoktak a napi háromszori étkezéshez. Ekkor gyökerezett meg a reggeli tea-, kakaó- és kávé¬fogyasztás.
Pesten egyre több helyen nyitottak kávéházakat. A kávéházak hamarosan a társasági élet legfontosabb helyszíneivé váltak. Művészek, diákok együtt vitatták meg az eseményeket.
A pesti ifjúság egyik kedvenc helye a Cafe Renaissance (kafé reneszánsz) volt. A Cafe Renaissance egyik kávéslegénye Pilvax Károly volt, aki hamarosan a kávéház tulajdonosává vált. A kávéház új neve Pilvax Kávéház lett.
Akkoriban sok kávéház nyílt, így a versengés főleg a kínálaton és a kávéházba járó törzsközönség kegyéért folyt. A leírások szerint többféle kávé mellett lehetett kapni kuglófot, kalácsot, limonádét, különféle teákat és mandulatejet is. Egy korabeli illusztráción látható, hogy kutyát is beengedtek a kávéházba, valamint a háttérben kártyaasztalok és billiárd játékok is helyet kaptak.
Szokás volt, hogy szerkesztőségek, írók, költők és színészek törzshelyet választanak maguknak, ahova állandóan betértek. Petőfi Sándor még színészként 1843-tól kezdve szinte minden nap a Pilvaxban reggelizett. 1846-ban falai között alakul meg a Tízek Társasága. A Fiatal Magyarország asztaltársaság is törzshelyévé választotta a helyet. A radikális jobboldal, a jogászok és az ifjúság közkedvelt gyülekezőhelyévé válik, ahol a kor legszínesebb egyéniségei fordultak meg.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kezdetének ez a kávéház adott otthont. Március 14-én este a Pozsonyból hajóval érkezett hírnök egy biliárdasztal tetejéről hirdette ki, hogy Bécsben kitört a forradalom, majd itt szövegezte meg Petőfi és társasága a forradalom előestéjén követeléseiket, a 12 pontot. Március 15-én a történet szerint Petőfi először itt szavalta el a Nemzeti Dalt.
A kávéház a forradalmi események után a forradalmi utóélet színhelye lett, nevét pedig a"Szabadság Csarnok-ra" változtatják, 1848. augusztusáig ezen a néven működik. Itt is nyílik toborzóiroda a szabadságharc leendő katonái számára.
A szabadságharc bukása után az utca nevéről Café Herrengase volt a kávéház neve. 1867 és 1895 között Schőja Kávéház nevet viselte. A szabadságharc bukása után 1881-ben a főpincére Schowanetz Antal veszi kézébe a kávézót, aki visszahelyezi rá a Pilvax nevet, valamint bekeretezve kiteszi a 12 pontot és a Nemzeti Dalt. A belső falakra freskót festet Petőfiről és Jókairól.
1900-ban egy fekete márványtábla kerül a külső falra Kreith Béla jóvoltából, ezzel a szöveggel:
„Ez a kávéház volt 1848-ban a Forradalmi csarnok. Itt gyűltek össze naponta a szabadságért lelkesülő márciusi ifjak. Itt szavalta el legelőször március 15-én Petőfi Sándor a Nemzeti Dalt. TALPRA MAGYAR, HÍ A HAZA! Emlékük, szellemük éljen itt és mindenütt a hazán. 1900. március. Készítette az Országos Történelmi Ereklye – Múzeum."
Az eredeti épület 1911-ben a városrendezés áldozatává vált. A kávéház helyére ma egy lépcsőházban elhelyezett tábla emlékeztetet.
Érdekesség, hogy a balatonfüredi Anna Grand hotel kávézóját is Pilvaxnak nevezték el. Belső terét olyanra alakították, mint a régi Pilvax kávéház volt.