Téli madáretetés
|
A télen is itthon maradó madárfajaink mellé szép számmal érkeznek vendégek is. Ezek a nálunk telelő fajok északi hidegebb területekről érkeznek. Természetesen emberi segítség nélkül is képesek a madarak átvészelni a telet, de ehhez sok energiára van szükségük. Ennek beszerzése viszont ebben az időszakban sokkal nehezebb, ezért szívesen látogatják a kihelyezett madáretetőket. A tartós fagyok beálltától lehet feltölteni az etetőket. Fontos, hogy ha elkezdünk a madarakról gondoskodni, akkor az folyamatos legyen, és ne hagyjuk abba a fagyok megszűnéséig, ami kb. március második feléig tart. A könnyű táplálékforráshoz szokott madarak ugyanis a kimaradó etetés miatt hidegebb éjszakákon el is pusztulhatnak. (kép forrása)
A madaraknak adható eleségek első csoportjába a magvak tartoznak. A legjobb és legolcsóbb a napraforgó, amibe apróbb szemű magvakat (búzát, kölest, len- és fénymagot) is keverhetünk. A magvakból készített cinkegolyók nagyon népszerűek mind a madarak, mind a madárbarátok körében. Azon felül, hogy változatos magkeverékből állnak, könnyű őket kihelyezni. Ha lehet, háló nélküli változatot válasszunk, így kevesebb eleség vész kárba. (kép forrása)
A madarak igencsak kedvelik a gyümölcsöket, gondoljunk csak a cseresznye- és meggyfák hívatlan vendégeire termésérés idején. Ősszel a lepotyogó, sérült gyümölcsöket össze lehet szedni, és feldarabolva az etetőtálakba helyezni. De a földre is szórhatunk belőle, hiszen a rigók, a meggyvágók inkább a talajon szeretnek keresgélni. Az alma mellett kedvelik a banánt, szőlőt, narancsot, mazsolát is. A bogyókat (vadszőlő, borostyán, tűztövis termését, csipkebogyót, kökényt) is nagyon szeretik. (kép forrása)
Az állati zsiradékok és húsok sok energiát biztosítanak. A húsokat (csirke máj, csirke szív, csirke mell) apró darabokra vágva adjuk, és semmi esetre se legyenek sózva, fűszerezve. Zsírok közül jó a sótlan szalonna, a háj, a tepertő, a marhafaggyú. A túró, főtt tojás és a sótlan lágy sajt is adható, ezek sok tápanyagot tartalmaznak, amelyekre a madarak szervezetének szüksége van. (kép forrása)
Az etetés mellet fontos az itatás is. Jó esetben az év során már helyeztünk ki itatót. Ezek közelében kezdhetjük el a vízhez szokott madarak etetését. Több faj számára a víz sokszor vonzóbb, mint a madáreleség. Az itatók olyan helyen legyenek, ahonnan a madarak belátják a környezetüket és a közelben található cserjéken meg tudnak szárítkozni. Fűthető madáritató híján egy műanyag cserépalátét is megteszi. Ezekből könnyebben kivehető a jéggé fagyott víz, mint a kerámiatálakból. Enyhe fagyoknál egy csepp olivaolaj megakadályozza, hogy a víz befagyjon. (kép forrása)
A gondoskodás során nem feledkezhetünk el az etető és az itató rendszeres takarításáról sem. A felhalmozódó maghéjak miatt, gyakran úgy tűnik, hogy még elegendő eleség van az etetőben, ez azonban többnyire nem így van, ezért pár naponta ellenőrizzük, takarítsuk ki, és töltsük fel őket újra! (kép forrása)
A kert madarai eltérő módon táplálkoznak, ezért érdemes többféle etetőt kihelyezni. A rigófélék, a pintyek nem, vagy csak ritkán használják az etetőket, inkább a kiszóródott magokat a földről csipegetik össze. Számukra tisztítsunk meg egy részt a kertben a levelektől, és itt a földre szórjuk a madáreleséget, a gyümölcsdarabokat.
Jó, ha tudjuk, hogy a magevő madarak a fiókáikat alapvetően rovarokkal etetik. Ez könnyen emészthető számukra, és a vízigényüket is ebből fedezik, ezért a nálunk fészkelő madárszülők nem is itatják a fiókáikat. Ezért áprilistól már nem szabad etetni, mert a fiókák tömeges pusztulását okozhatja. (kép forrása) |