A farsangi fánk
Frissen sül a farsangi fánk,
kívül piros, belül foszlik,
míg a vendég el nem oszlik.
S aki panasszal van bajba,
menjen a sóhivatalba !
József Attila: Étkek áradata- részlet
Az eredetileg hosszúkás alakú finomságot az ókori rómaiak és görögök is fogyasztották, egyes feljegyzések szerint mézzel vagy halszósszal ízesítve.
Ha a fánk eredetét szeretnénk felkutatni, egészen az ókori Egyiptomig jutunk vissza:
II. Ramszesz, egyiptomi fáraó (Kr.e. 1290 – 1224) sírjának domborművén már látható afféle „fritőz”, amelyben két rabszolga csiga alakú süteményeket készít.
A középkorban az arab szakácsok már élesztős tésztát sütöttek olajban, de még ekkor sem tettek bele cukrot, ám sütés után édes szirupba pottyantották, hogy azzal megszívja magát.
A fánk az 1400-as évek óta népszerű Európában. Ekkor a a nyers fánktésztát sós töltetlékkel ( gomba, hús és hasonlók) töltötték, és töltötten sütötték. A fánktészta eredetileg teljesen megegyezett a kalácstésztával, idővel aszalt gyümölcsökkel tökéletesítették, majd olajban sütöttek ki.
A fánk eredettörténetét franciák és németek egyaránt magukénak tekintik. Ugyanis két legenda is ismert a süteménnyel kapcsolatban.
Az egyik szerint a beignets nevű francia süteményt Marie Antoinette királyné ismerte meg, amikor egy farsangi álarcosbálról megszökve az egyik utcai mézeskalácsmestertől fánkot vásárolt. A mestert aztán magához hívatta, elkérte tőle a receptúrát, a királyi cukrász pedig finomított azon – így vált a lakomák és a nép kedvencévé a sütemény.
A bécsiek szerint a farsangi fánk „feltalálója” Cecilia Krapfen, aki idegességében egyes források szerint férjéhez, mások szerint egy vásárlóhoz akarta vágni az éppen formálódó tésztát, amely utat tévesztett, s a forró zsíradékban landolt.
Mátyás király udvarában a fánk már ismert volt. Beatrix, a király felesége hozta magával, és népszerűsítette, az itáliai karneválokról ismert édességet.
A források szerint Magyarországon a XIX. században terjedt el a fánk. Egyre több helyen lett szokássá, hogy
vízkereszttől - hamvazószerdáig tartó farsangkor az asztalra kerüljön.
A farsangi szokáshagyományokhoz tartozó farsangi fánk csábítóan finom édesség, élesztős, édes kelt tészta, amelyet bő olajban kisütünk, és a tökéletes eredmény érdekében baracklekvárral tesszük tökéletessé.
A legismertebb farsangi fánk, a szalagos. Nevét a barna fánkon körbefutó, a fánk tökéletességét bizonyító fehér csíkról kapja. A farsangi szalagos fánk általában vizespohár nagyságú, aranybarna színű, gömbölyded.
szalagos fánk
Közkedvelt még a csöröge, vagy forgácsfánk, és a rózsafánk.
A Tiszántúlon hígra készítik a tésztát, nem is hagyják megkelni, hanem merőkanállal körkörösen belecsurgatják a forró olajba – különös alakzatok formálódnak belőle, amelyekből a hozzáértők még jósolni is tudnak, hiszen meglátják a jövőt benne.
csöröge
rózsafánk cseh fánk (tarkedli)
Az eredeti szalagos farsangi fánk, továbbá a rózsafánk, a forgácsfánk (csöröge) cseh fánk(tarkedli) mind-mind a farsangi asztalok kedvelt csemegéje ma is.
Nem csak mi magyarok szeretjük ezt az édességet, a világ számos pontján imádnak, a nálunk kedvelt finomsághoz hasonlót.
Könnyen elkészíthető, édesen fűszeres kis fánkcsoda kelesztés nélkül. Csábereje apró méretében és a fánkocskát körülölelő édes szirupban van. Nevét is ez utóbbiról kapta: gulab jamun annyit tesz, mint virágvíz – a szirup ízesítéséhez rózsavizet, narancsvirágvizet használnak.
Gulab (India)
Igazi kedvenc street food ez a spanyol nyelvterületen világszerte elterjedt hosszúkás fánkféle.
Churro(Mexikó)
Mindenki ismeri a középen lyukas amerikai fánkot. Nem olyan levegős, mint a mi szalagosunk, kicsit nehezebb a tésztája, és a közepe lyukas.
Egy legenda szerint 1847. június 22-én egy amerikai hajó hatalmas viharba került, és a kormánykerék egy küllője átszúrta a nyers fánktésztát, amit később így sütöttek ki. Látták, hogy a lyukas fánk jó, és azóta így eszik.
Donut(USA)
Az izlandiak egyik kedvenc fánkja egy, a mi csörögénkéhez hasonló, de zsírosabb, morzsalékos állagú, érdekes formájú fánkocska, a tésztájában sok-sok natúr joghurttal.
Kleinur(Izland)
Ez a falatnyi fánkocska a franciák kedvence. De bármilyen lepkeszerű is a tésztája, azért csak olajban sült ez is, 3-4 darabnál többet ebből sem tanácsos megenni. Ez a csemege nem is a farsangi evőversenyekre készült: ebéd utáni desszertnek vagy egy csésze teához eszik a franciák is.
Beignet(Franciaország)
Az olaszok is szeretik a fánkféléket, az övéik közül talán a bombolini a legismertebb. Az apró, a mi szalagosunknál sűrűbb, rugalmasabb fánkocska neve annyit tesz: bombácska.
Bombolini(Olaszország)
A Zalabiát a Közel-Kelet több országa is a magáénak tudja. Sokfelé fogyasztják, nagyon sokféle formában. (kerekre, lyukacsos hosszúkásra, csigaszerűre sütik)
Különleges ízét az ánizstól kapja, ettől válik igazán keleties hangulatú édességgé.
Zalabia(Közel-Kelet országai)