Az 1848-as pesti forradalom kapcsán gyakran hallani azt a kifejezést: március idusa. Tudod-e mit értünk ezen?
Március idusa március 15. ünnepélyes, választékos megnevezése. Eredetileg az idus kifejezés a római naptárban a hónap közepét jelentette. Ez egybeesett a holdtöltével. Később a naptárrendezés folyamán már a hónapok nem voltak egyforma hosszúak, így a hónap közepe sem esett mindig a hónap 15. napjára. Március 15-én gyilkolta meg társaival Brutus, Julius Caesart, azóta ez a nap különös jelentőségű.
Magyarul az idus szót kizárólag március 15. megnevezésére használjuk, az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc e jeles napjára emlékezve.
Március 15. nemzeti ünnepünk. A középületeket ilyenkor zászlóval díszítik. Essen most szó a magyar zászlóról, annak történetéről is!
Magyarország zászlaja hivatalos állami jelképe is egyben. A zászló három egyenlő szélességű, piros, fehér, zöld vízszintes sávból áll. (trikolor= háromféle színű )
A piros jelentése, az erő, a fehér a hűség, a zöld a remény. A nem hivatalos változataként a zászló közepén a mai magyar címer (kiscímer) is szerepelhet
A korábban használt magyar színekhez, a fehérhez és vöröshöz a 15. század második felében kapcsolódott hozzá a zöld. A zöld színt József nádor első felesége,Alekszandra Pavlovna javaslatára vették fel. Ez a zászló 1848 előtt már jelen volt, de még nem terjedt el. Az 1848-as követelések egyike volt, hogy „a nemzeti színek régi jogukba visszaállíttassanak A piros-fehér-zöld zászló így hivatalosan elismert magyar nemzeti jelkép lett, amelyet 1848-49-ben már általánosan használtak polgári zászlóként.
Érdekes ezzel szemben a katonai zászló, mely mindig különbözött az állami zászlótól. Az 1848-49-es honvédsereg fehér színű, piros és zöld úgynevezett farkasfogakkal szegélyezett zászlók alatt harcolt, közepén a címerrel. |
A katonai használatú magyar zászló az 1848-49-es honvédsereg által használt lobogót követi. Fehér színű zászlóban a baloldalt cserfa-, jobboldalt olajággal keretezett magyar címer látható. |
A hivatalos állami ünnepeken gyakorta fölvonultatják a korábbi történelmi zászlókat is. A magyar történelmi zászlósor néven ismert zászlók együttese 1985 óta része a magyar katonai, állami és helyi ünnepségeknek. A 23 darabból álló zászlósor a magyar hadi múlt legjellemzőbb zászlótípusait vagy a magyar hadtörténet leghíresebb korszakaihoz kapcsolódó zászlókat vonultatja fel.
Katonai tiszteletadás a történelmi zászlókkal. |
Március 15.-hez kapcsolódik még egy fontos esemény hazánkban. A Kossuth-díjak átadása. A Kossuth Lajosról elnevezett díjat 1948-ban alapították, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 100. évfordulója alkalmából. Napjainkban kulturális, és művészeti alkotó tevékenységért lehet kiérdemelni. A köztársasági elnök adományozza általában a miniszterelnök előterjesztése alapján.
Kossuth-díj átadás 2011-ben. |