Mit tehetünk a fecskékért?
|
Költöző madaraink lassan visszaérkeznek hazánkba. Az elmúlt két évtizedben sajnos óriási mértékben csökkent a Magyarországon a fecskeállomány. Hazánkban három fecskefaj őshonos. A füsti fecske és a molnárfecske igen gyakran előfordul városi környezetben, a klasszikus fecskefészkeket is ők építik. A harmadik faj, a partifecske költőüregeket váj magának és akár több ezer párból álló kolóniákat is kialakít. Közös bennük, hogy általában repülő rovarokkal táplálkoznak, és hogy mindannyian hosszú távú vonulók.
Többféle oka van a fecskeállomány csökkenésének:
Ha nem történik semmi a megóvásuk érdekében, akkor el is tűnhetnek hazánkból és velük együtt az a természetes védelem is, amit a rovarok pusztításával nyújtanak. Minden egyes fecske minimum 1 kilogramm rovart eszik meg csak a költési időszak alatt. Nem nehéz kiszámolnunk, ha hazánkból hiányozni fog egy-két millió fecske az azt jelenti, hogy egy-két millió kilogramm rovar marad életben és okoz jelentős kárt.
Mind a három hazai fecskefaj védett, ahogyan a hazai madárfajok szinte mindegyike. Kevesebben tudják viszont, hogy a madarak mellett a fészkük is védettséget élvez. Fecskefészket leverni, elpusztítani szigorúan tilos!
Az ember és a fecske konfliktusának leggyakoribb kiváltó oka az állatok fészek alá lepotyogó ürüléke. Ezt viszont egy „fecskepelenkával” könnyedén orvosolni lehet. Ez nem más, mint egy olyan deszka, mely a fészek alá helyezve felfogja a madarak „piszkát”.
A száraz tavaszi időjárásban nem találnak sarat a madarak a fészeképítéshez. Ezért, ahol van rá lehetőség nekünk kell mesterséges pocsolyákat készíteni nekik.
Úgy is segíthetünk a fecskéknek, hogy a meglévő fészkeik mellé mesterséges fészkelőhelyeket szerelünk fel. Bőséges kínálatból lehet választani. |