A- A A+
gyermekkönyvtár

Postacím:

5550 Gyomaendrőd,
Fő út 230.

Nyitvatartásunk:

Hétfő - Péntek: 9 - 17
Szombat:         9 - 12

Telefon / Fax:

+36-66/218-370 

A hónap ajánlata - 2013. Július

JÚLIUS

 


Néhány napja adták át azt az elkerülő utat, amely a városunkon áthaladó 46.sz. főút vasúti átjárójának átépítése miatt készült. Az elterelés előreláthatólag jövő év októberéig, az aluljáró elkészültéig tart. (Június 21-én jövő október közepéig lezárják a vasúti átjárót )

 

jeles napok julius mozdonyok

 

Július második vasárnapján ünneplik a Vasutasnapot, így most a vasútról mutatunk be néhány érdekességet.


A vasút az emberiség történetében óriási horderejű volt: hatása az élet minden területén érezhető volt, gazdasági és kulturális fellendülést hozott. A vasút mellett lévő települések dinamikusabban fejlődtek: árucsere, ipar, szállítás, utazás, turizmus kapcsolódott hozzá, s nem utolsó sorban a vasút építésével és működtetésével sok ember jutott munkához.

 

 

Petőfi Sándor: Vasúton (részlet)


Száz vasútat, ezeret!
Csináljatok, csináljatok!
Hadd fussák be a világot,
Mint a testet az erek.

Ezek a föld erei,
Bennök árad a müveltség,
Ezek által ömlenek szét
Az életnek nedvei.

Miért nem csináltatok
Eddig is már?... vas hiányzott?
Törjetek szét minden láncot,
Majd lesz elég vasatok.

 

Hazánk vasúttörténetének kezdetei a 16. századig nyúlnak vissza, ám a vasútépítés aranykora az Osztrák-Magyar Monarchia idejére tehető, ekkor épült ki az ország vasúthálózata. Az első vasútvonalat Pest és Vác között 1846. július 15-én nyitották meg. A Budapest-Szolnok vasútvonal 1847-ben készült el. Gyomára 1858-ban érkezett meg a sínpár, mely Békéscsabán át Aradra vezetett. Városunkban elágazik a vasút, Dévaványa, Szeghalom felé is utazhatunk vonattal.

 

honap ajanlata julius gyomai allomas

A gyomai vasútállomás szép épületét az 1970-es években átépítették

 

 

 

Gazdag Erzsi: Megy a vonat (részlet)

 

Megy a vonat
Zakatol, zakatol:
-Várnak reád
Valahol, valahol. 

 

 

65 éve, 1948-ban nyitották mag Budapesten az Úttörővasutat, a mai Gyermekvasút elődjét. A kisvasút tavasztól őszig közlekedik a Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy között, összekötve a budai hegyvidék szép kirándulóhelyeit. Nevéből fakadó különlegessége, hogy a vasutas szolgálatot gyermekek látják el.

 

jeles napok julius csilleberc

 Csillebérc

 

 jeles napok julius huvosvolgyi vegallomas

A hűvösvölgyi végállomás

 

jeles napok julius gyermekvasutasok
Gyermekvasutasok

 

 

 

Weöres Sándor: Kocsi és vonat (részlet)

 

Megy a kocsi, fut a kocsi:
patkó-dobogás,
Megy a vonat, fut a vonat:
zúgó robogás.

Vajon hova fut a kocsi?
Három falun át!
Vajon hova fut a vonat?
Völgyön, hegyen át!

 

Ha a magyar vasúti közlekedés történetéről szeretnénk többet tudni, keressük fel Budapesten a Közlekedési Múzeumot és a Magyar Vasúttörténeti Parkot. A „Füsti"-nek becézett vasúttörténeti park 2000. július 14-én nyílt meg Budapesten, a Tatai út 95. szám alatt. A Nyugati pályaudvarról vonattal, de természetesen autóval és BKV járatok segítségével is elérhető Közép-Európa legnagyobb interaktív vasúti múzeuma.

 

jeles napok julius vasuttorteneti park 1

A régi mozdonyok a fűtőház előtt – már csak nosztalgia utakon közlekednek

 

jeles napok julius vasuttorteneti park 2     jeles napok julius vasuttorteneti park 3

Sok érdeklődőt vonzanak a látványos, érdekes programok

 

jeles napok julius thomas

 

 

A vasút és a rajta közlekedő mozdonyok számos művészt megihlettek, versek, novellák, regények, filmek születtek.

( A Thomas és társai történetét bemutató sorozat egyik kötete)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Illyés Gyula: Mozdony

 

S-sz, beh
sok súly!
Meg se
mozdul!
Friss szenet,
ha bekapok:
messze,
messze
szaladok,
szaladok...