Hó- és jégszobrok
Jégszobrokat már időszámításunk szerint 387-ben készítettek a folyók jegéből a korai Kínában. A jeget jégveremben tárolták. Kezdetben csak a halak és más élelmiszerek hűtésére használták, de később jégszobrokat készítettek belőle a császár számára.
A jégszobor egy olyan szobortípus, amely készítésekor a művész nyersanyagként jeget használ, ebből faragja ki az elképzelt formát. A jégszobor formáját tekintve lehet absztrakt vagy realisztikus, lehet valamilyen funkciója vagy egyszerűen a szépsége miatt faragják. Rövid élettartama miatt különleges alkalmakkor szokták alkalmazni díszítésként. Egy jégszobor attól függően, hogy milyenek a hőmérsékleti viszonyok lehet néhány órás, de ép maradhat hónapokon keresztül is.
A jég faragása számos nehézséget rejt magában kezdve azzal, hogy bizonyos hőmérséklet felett formázhatatlanná válik, ezért a művésznek meg kell küzdenie a hideggel is.
A szobrokat legtöbb esetben egyetlen darab jégtömbből faragják, amelynek tömegét és sűrűségét tekintve számos kritériumnak kell megfelelnie, többek között a művész céljainak is. Leggyakrabban a színtiszta kristályvizet használják, hiszen ennek végeredménye az üvegszerű, átlátszó szobor. Zavaros vagy tejszerű akkor lesz a jég, ha mikroszkopikus oxigénbuborékok maradnak a víz alkotóelemei közt. Ahhoz, hogy a jég víztiszta maradjon, egy olyan speciális eljárásra van szükség, amely során a vizet fagyásig folyamatosan cirkuláltatják, ezáltal megelőzve a buborékok képződésének lehetőségét.
Egy jégtömb, fűrész, képzelőerő és rendkívüli kézügyesség szükséges a káprázatos jégszobrok készítéséhez, és persze nem árt, ha a szobrász bírja a hideget.
A világban számos helyen rendeznek jégszobor kiállítást, hófesztivált.
Harbinban, Kína leghidegebb városában telente évről-évre megrendezik a világ egyik legnagyobb jég-és hófesztiválját.
Egy városrésznyi területen gigantikus jégépítményekkel és hatalmas hószobrokkal kápráztatják el a látogatókat. A Nemzetközi Jég-és Hófesztivál (a négy legnagyobb ilyen fesztivál között van – Sapporo Yuki Matsuri, Carnaval de Québec és Holmenkollen skifestival) színes fényekben úszó gigantikus méretű szobrokat és épületeket vonultat fel.
Régre nyúló hagyományai vannak a jégművészetnek a környéken: a kiindulópont a hagyományos jéglámpás volt, melyet a helyi halászok használtak. Egy tartályban megfagyasztották a vizet és ebbe/erre rakták a gyertyát, hogy sötétben is lássanak.
A képen egy jéglámpás látható.
A tradicionális módszerektől a legmodernebbig mindent felvonultatnak a kínaiak. A jéglámpások mellett többnyire lézeres és ledes technológiával dolgoznak, a szobrok megépítéséhez pedig tíz-tizenötezer hó/jégmunkásra van szükség. Évente 180.000 m³ jeget használnak fel, melyet a közeli Songhua folyóból vájnak ki.
Harbinhoz kötődik a legnagyobb hószobor Guinness rekordja is. 2007 telén építették meg a "Romantikus érzések" című alkotást, mely 35 méter magas és 200 méter hosszú volt. Negyven ország hatszáz szobrásza dolgozott a művön, mely 3.398 m³ hóból készült és francia katedrálist, jég hableányt, orosz templomot, kínai palotát, sőt Stonehenge mini változatát is magában foglalta.
Éves szinten mintegy egymillió embert vonz a fesztivál. A monumentális alkotásokat nemcsak nézegethetjük, hanem használhatjuk is. Bemehetünk az épületekbe, de akár le is csúszhatunk róluk vagy felmászhatunk rájuk.
A merészebbek megmártózhatnak Songhua folyóban is.
Hószobrokat házilag mindenki készíthet, az alábbi képek tanulsága szerint.
A következőket a legmenőbbek közül választottuk ki.