2021 kiválasztottjai
Magyarországon évről évre nemes versengések során választják meg az év élőlényeit azért, hogy minél inkább felhívják a figyelmet a természet szépségeire, a biológiai sokféleségre (biológiai diverzitás), ezek megőrzésére és folyamatos védelmére.
lisztes berkenye fehér nyár
|
Az Év Fája mozgalmat az Országos Erdészeti Egyesület indította.
A hagyományokhoz híven az idei évben is több fafaj közül választhattak a szavazók. A lisztes berkenye, a fehér nyár és a kecskefűz között folyt a verseny.
2021-ben a lisztes berkenye nyerte el a szavazatok döntő többségét, így lett az Év fája.
kecskefűz
Fénykedvelő, de a félárnyékot is elviselő fa. A virágzási ideje május–június között van. A krémszínű-fehér virágokat rovarok porozzák be. Skarlátvörös bogyókat hoz, amit gyakran madarak fogyasztanak. |
Az Év madara 2021
sordély
hím tojó |
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1979-ben indította el az „Év madara” programját. Ennek célja, hogy a társadalommal megismertesse azokat a madárfajokat, amelyek védelmében a lakosság különösen fontos szerepet kaphat. 2021-ben az év madarának a cigánycsukot választották a szavazók. A kis őrgébicset, és a sordélyt utasította maga mögé.
őrgébics
A tojó hátoldala szürkésbarna és csíkos, melle matt rozsdabarna, nyakának oldalsó része halvány fehér. Hazánkban gyakori madár. Élőhelye sík és dombvidékek fás-cserjés területei, füves árokpartok, rétek, legelők, de megtalálható parlagokon, gyümölcsösökben, mezőgazdasági területeken is. |
Az Év hala 2021
Az év hala programját a Magyar Haltani Társaság kezdeményezi 2010 óta, hogy így is felhívja a figyelmet egyes halfajok jelentőségére vagy esetleges veszélyeztetett mivoltára.
jászkeszeg
vörösszárnyú keszeg
|
A Magyar Haltani Társaság honlapján rendezett közönségszavazásra 7683 szavazat érkezett. Ez alapján alakult ki a végeredmény. Az élen a közepes és nagyobb folyóink alföldi szakaszait kedvelő jászkeszeg végzett. A második a fürge cselle lett. három jelölt közül az angolna lett a harmadik.
A jászkeszeg ezüstös színű pontyfélénk. Az alsó úszói többnyire rőtes-pirosas színűek, ezért gyakran összetévesztik a bodorkával vagy a vörösszárnyú keszeggel. A jászkeszeg pikkelyei apróbbak.
|
Ezeknek a szavazásoknak nem az az elsődleges célja, hogy legyen egy “év valamije” győztes. Ez csak sikeresen felkelti és vonzza az emberek figyelmét. A legfontosabb cél az, hogy az adott terület élőlényeit szélesebb körben népszerűsítsék és ismertté tegyék. A tudás növelése nagyban hozzájárul a környezettudatos viselkedés fejlődéséhez. Főleg akkor, ha ez már gyerekkortól megtörténik.