Pár nappal ezelőtt, a Békés megyei Tudásház és Könyvtár adott otthon Dippold Péter szakmai vezetésével, Országos Széchenyi Könyvtár és az eAnimation Kft munkatársai, valamint néhány Békés megyei városi könyvtár részvételével lezajlott szakmai találkozónak. A találkozó célja a ország könyvtáraiban fellelhető digitalizált tartalmakról egy adatgyűjtés, és az erre épülő nyilvántartás létrehozása. Ennek alapvető célja, hogy a magyarországi könyvtárakban található digitális közvagyon átláthatóvá és sokoldalúan felhasználhatóvá váljon. A központi nyilvántartás ezen felül segíti a további digitalizálási tervek optimalizálását, a duplikálások elkerülését, a költségek ésszerű csökkentését, a központi támogatás átgondolt elosztását, valamint az elkészült tartalmak újrahasznosítását. |
A felmérés egy tananyag fejlesztési projekt : "21. századi közoktatás – fejlesztés, koordináció", TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002 részeként valósul meg. Az adatfelvétel és elemzés közvetlen célja, hogy lehetőleg teljes körű információt nyújtson
- a magyarországi könyvtárakban korábban lezajlott, illetve jelenleg folyó digitalizálási tevékenységről;
- a jelenleg elérhető digitális gyűjteményekről, dokumentumokról;
- a jövőben tervezett digitalizálási projektek prioritásairól;
- a digitalizálást folytató intézmények elérhetőségi adatairól és ráfordításairól;
- a digitalizálás és a szolgáltatás céljára rendelkezésre álló hardver és szoftver eszközökről.
A felmérést a kulturális minisztérium indítványozta, a koordinátori feladatokat az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) vállalta. A felmérést megelőzően a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) támogató levelet küldött a könyvtárak vezetőinek, határozottan kérve az együttműködésüket és a lehetőleg teljes körű adatszolgáltatás biztosítását.
Az OSZK útmutatása és adatbázis terve alapján az eAnimation Kft. készíti a nyilvántartó adatbázist és a hozzá tartozó kezelőrendszert. Az OSZK elkészítette a felmérés szakmai tervét, kijelölte a felmérésbe potenciálisan bevonni javasolt intézményeket.
A Békés Megyei Tudásház és Könyvtárban megtartott első találkozón sor került az adategyeztetésre, a könyvtárak saját kezelőfelületének megnyitására. Ezek után kezdődhet a tényleges adatbázis építő tevékenység, mely során lehetőség szerint minden olyan digitális projekt/gyűjtemény/dokumentum bekerül a nyilvántartásba, amelyet szolgáltatnak az olvasóknak, és amelyről elérhető valamilyen, azonosításra alkalmas információ.
Könyvtárunk a TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-001 „Békés Tudásdepó-Expressz" – a könyvtárhasználók igényeire szabott összehangolt szolgáltatásfejlesztés az olvasási és digitális kompetenciák fejlesztésének elősegítésére pályázat segítségével teremtette meg a digitalizálás alapjait, most már saját forrásból, saját erőből digitalizálja a helytörténeti dokumentumokat, fotókat, helyi lapokat stb.