Kner emléktér
2005. május 27-én Gyomaendrődön a Gyomai Kner Nyomda és a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. szervezésében Könyv és tudás címmel Kner-emléknapot rendeztek.
A pedagóguskonferenciával egybekötött emlékünnepség fénypontja a Kner emléktér ünnepélyes átadása volt. Bozóki András miniszter a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának képviseletében méltatta a Kner család kultúra és a nyomdászat szolgálatában tett áldozatos munkáját. Az avatóünnepség záróakkordjaként Kner Judit és fia elültette a Kner család neves nyomdászai tiszteletére ültetett hársfasor hiányzó fáját, s ezzel a Kner Izidor által támogatott és kezdeményezett parkosítás napjainkban is folytatódik.
A Kner emléktér a régi piactér helyén került kialakításra, nem messze a nyomdától és a múzeumtól. A mintegy 2500 m2-es területen helyezték el a kétszeres Munkácsy-díjas Kiss Nagy András szobrászművész által készített Kner emlékművet, melyet még a nyomda századik évfordulóján állítottak.
A hatalmas mészkőtömb Hősök útja felőli oldalán Kner Imre (1890-1945) a magyar könyvművészet megújítójának bronz portrédomborműve látható.
A mellette elhelyezett tábla szövege:
A Kner Nyomda alapításának századik évében 1982
Az emlékmű másik főoldalán Kner Izidor (1860-1935) nyomdaalapító iparunk úttörőjének bronz portrédomborműve látható.
A mellette elhelyezett tábla szövege:
"Életem értelme nem az, hogy nyomdász vagyok, hanem az, hogy szolgálok."
A meglévő és a súlyponti helyet elfoglaló emlékmű ellenpontozásaként készült "a tudás kútja" elnevezésű csobogó, amely eszmei tartalmában szintén utal a kneri örökségre.
Az emléktéren állított díszkutat Kungl György Munkácsydíjas szobrászművész tervezte, valamint a művészeti kialakítását is koordinálta.
Az országosan is egyedülálló, a régi nyomdaipari technika alkotásait és korai kiadványait bemutató Kner Nyomdaipari Múzeum mellett immár a Kner emléktér is felidézi a település múltját.