Augusztus a naptári év nyolcadik hónapja. Nevét a híres római császárról Augustus Octavianusról kapta. Az, hogy ez a hónap a július után szintén 31 napos, annak köszönhető, hogy Augustus császár ugyanannyi napot akart, mint amennyi a Caesarról elnevezett júliusban van. Régi magyar neve: Kisasszony hava. Egyéb népi elnevezések: Nyárutó, Új kenyér hava
A Hónap ajánlata
2024: 2024 év lepkéje - a közönséges medvelepke
2023: Balaton
2022: Kner Imre
2021: Miniházak
2020: Az elefántok
2019: Sárkányhajók
2018: A dinnye
2016: A budapesti állatkert
2015: Kon Tiki expedíció
2014: A forint történetéről
2013. A repülésről
2012: Virágkarnevál Debrecen
2011: augusztus 20.
Jeles napok
Augusztus 1. | Anyatejes táplálás világnapja | |
Augusztus 6. | Nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja | |
Augusztus 8. | Kölcsey Ferenc születésnapja | |
Augusztus 13. | Balkezesek világnapja | |
Augusztus 14. | Barlangászok Világnapja | |
Augusztus 19. | Humanitárius Világnap | |
Augusztus 20. | Az államalapítás és államalapító Szent István király emlékének ünnepe | |
Augusztus 29. | Magyar fotográfia napja |
Augusztus 1. - Anyatejes táplálás világnapja
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az anyatejes táplálás fontosságára, valamint arra, hogy az anyatejes táplálás több mint a gyermek etetése. Az anyatejben rengeteg ásványi anyag, vitamin, életfontosságú ellenanyag és alkotóelem található, így a legideálisabb táplálékot jelenti a kisbabák számára. A benne lévő összetevőknek köszönhetően minőségileg és mennyiségileg is biztosítja a gyermek idegrendszerének, valamint fizikumának megfelelő fejlődését, amely a kicsik első életévében a leggyorsabb. Nemcsak a szükséges táplálékot biztosítja a kisded számára, hanem a folyadékpótlást is segíti. A benne található ellenanyagoknak köszönhetően erősödik az immunrendszer, valamint védelmet nyújt az allergiás megbetegedések kialakulása ellen is.
Augusztus 6. - Nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja
Ez a nap egyben Hirosima napja. A város elpusztításának évfordulója lett az atomfegyverek betiltásáért folyó harc dátuma. 1945. augusztus 6-án dobta le az Amerikai Egyesült Államok Hirosimára az atombombát, miután a japánok elutasították a feltétel nélküli kapitulációt. Az emberiség történelmének második atombombája a várost a földdel tette egyenlővé. Ezen a napon 100 ezer ember vesztette életét, a sugárzás következtében pedig további tízezrek haltak meg, vagy szenvedtek maradandó károsodást.
Augusztus 8. - Kölcsey Ferenc születésnapja
Kölcsey Ferenc 1790. augusztus 8-án, Sződemeteren született. A magyar reformkor egyik legjelentősebb költője és politikusa, nemzeti Himnuszunk megalkotója. Bár Kölcsey pályáján költőként indult, a haza és a tudomány szeretete nyomán nem csak a kultúrában, de a politikában is otthagyta keze nyomát, miközben művei generációkat tanítottak magyarul érezni és gondolkodni.
Augusztus 13. - Balkezesek Világnapja
Balkezesek világnapját figyelemfelhívó jelleggel 1992 óta világszerte ünnepeljük.
A balkezességet évszázadokon át tiltották a társadalmi normák. Nagyon sokáig különböző módszerekkel, erőszakosan próbálták a balkezes gyerekeket átszoktatni a jobb kezükre. A balkezesek aránya jelenleg körülbelül 10-15 százalék lehet. A balkezesség nem megszokás, hanem biológiai alapokon nyugvó, a balt a jobbal szemben előnyben részesítő kézhasználat. A balkezeseknél a jobb oldali agyfélteke a domináns, a jobbkezeseknél a másik. A híres balkezesek listája itt olvasható.
Augusztus 14. - Barlangászok Világnapja
A barlangászat egyidős az emberrel, csak akkor még szállásként, menedékként, kultikus és vallási helyként használták a barlangokat őseink. A földalatti világ kutatói, felfedezői a barlangászok. A világ valamennyi táján találhatunk különleges barlangokat, azonban nem mind látogatható. Hazánkban, a világon szinte egyedülálló módon a barlangok már a feltárásuk pillanatától kezdve természetvédelmi oltalom alatt állnak. Jelenleg csaknem háromezer az ismert, feltárt barlangok száma.
Az Aggteleki cseppkőbarlangról itt olvashatsz bővebben.
Augusztus 19. - Humanitárius Világnap
2008 óta ünnepeljük a Humanitárius Világnapot. Ezen a napon a világ azok előtt tiszteleg, akik a humanitárius (az emberi szenvedéseket enyhítő) ügyek szolgálatában szakemberként, aktivistaként vagy önkéntesként dolgoznak vagy dolgoztak. A világnap céljai közé tartozik, hogy felhívja a figyelmet az aktuális humanitárius problémákra és kihívásokra. Napjainkban a segítségnyújtás mintegy 80%-ára fegyveres konfliktusok miatt van szükség.
Augusztus 20. - Az államalapítás és államalapító Szent István király emlékének ünnepe
Legrégebbi nemzeti ünnepünk. Ehhez a naphoz a történelem során több jelentés is társult. Ma Magyarország államalapításának napjaként tartják számon. Eredete Magyarország első királyára és államalapítójára, Szent Istvánra vezethető vissza, aki uralkodása alatt az országot európai keresztény országgá alakította az országot. Augusztus 20-át először 1092-ben ünnepelték. László király ezen a napon avatta szentté István királyt. Ehhez a naphoz vallási és népszokások is kapcsolódnak. Hagyományosan a nyár végén, a gabona betakarítása után ezen a napon sütötték meg az első kenyeret az új búzából. Az Új Kenyér ünnepén a frissen sült kenyeret megáldották és felszeletelték. A debreceni virágkarnevál fő felvonulása is ezen a napon van, erről bővebben itt olvashatsz.
Augusztus 29. - Magyar fotográfia napja
1840-től napjainkig hatalmasat fejlődött a fotókészítés technológiája a Louis Daguerre-ről elnevezett dagerrotípiától az okostelefonokkal készíthető képekig. Objektív, tükörreflex, polaroid technika – mind olyan kifejezés, ami nem csak a fotózáshoz kapcsolódik, hanem magyar tudósok nevéhez is. Ez a nap kiváló alkalom arra, hogy megemlékezzünk és méltassuk azokat a kiemelkedő magyar fotósokat és találmányokat, amelyek nagyban hozzájárultak a fotográfia fejlődéséhez és terjedéséhez. Híres magyar fotósokról és a fotózás találmányairól itt olvashatsz bővebben. Gyomaendrőd díszpolgára, Kunkovács László fotóművész munkásságát bemutató könyveink, albumok itt találhatók.