November - ősi magyar nevén Enyészet hava - az év tizenegyedik hónapja a Gergely-naptárban, 30 napos. Neve a latin novem (’kilenc’) szóból származik, mivel a római naptárban az év kilencedik hónapja volt. A népi kalendárium Szent András havaként vagy őszutóként is nevezi. (kép forrása)
A Hónap ajánlatai:
2024: Az év rovara: a sisakos sáska
2023: Biodiverzitás
2022: Krizantém
2021: Tudósok, feltalálók, akiknek a televíziót köszönhetjük
2020: Hulladékégetés
2019: A töklámpás
2018: Szent Márton nap
2017: A skótduda
2016: Ikarusz buszok
2015: Forma 1
2014: Nobel-díj
2013: A kínai nagyfal
2012: Határ Győző
2011: Hálaadás
Jeles napok
November 1. |
Mindenszentek | |
November 3. | A magyar tudomány napja | |
November 7. |
Erkel Ferenc születésnapja | |
November 9. |
Feltalálók napja | |
November 11. |
Márton napja | |
November 12. |
Szilágyi Ferenc születésnapja | |
November 13. |
A magyar nyelv napja | |
November 13. |
Határ Győző születésnapja | |
November 17. |
Pest és Buda egyesítése | |
November 21. |
Tímár Máté születésnapja | |
November 25. |
A magyar labdarúgás napja | |
November 27. |
Véradók napja | |
November 27. |
A Nobel-díj alapításának napja |
Mindenszentek és a halottak napja az elhunytakra való emlékezés ünnepe. Mindenszentek a naptárban név szerint nem említett összes szentek emléknapja. November második napján az üdvösséget még el nem nyert elhunyt hívekről emlékeztek meg, majd ez a nap fokozatosan vált egyházi ünnepből általános megemlékezéssé. Mindenszentek napjára a halottak iránti tiszteletből rendbe teszik, virággal díszítik a sírokat, és gyertyát gyújtanak. A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi. A hiedelem szerint ilyenkor hazalátogatnak a halottak, ezért sokfelé szokás volt, hogy számukra is megterítettek, kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra. A halottak lelkei ilyenkor megnyugodva tértek vissza az égbe, és nem kísértettek tovább. (kép forrása)
November 3. - A Magyar tudomány napja
1997 óta november 3-án ünnepeljük a Magyar tudomány napját, amelyről a Magyar Tudósok Világtalálkozóján határoztak 1996-ban. A jeles napot országszerte szakmai konferenciákkal, előadásokkal és különböző rendezvényekkel ünneplik, amelyeket minden évben más tudományhoz kapcsolódó témakör köré szerveznek. Ezek célja, hogy megemlékezzenek a hazai tudományos élet legkiválóbb eredményeiről, és beemeljék a köztudatba a kevésbé ismerteket is.
A november 3-i dátum az 1825-ös pozsonyi országgyűléshez kapcsolódik: Széchenyi István gróf birtokainak egyévi jövedelmét ezen a napon ajánlotta fel a Magyar Tudós Társaság létrehozására, mely 1845-től hivatalosan is Magyar Tudományos Akadémia néven működik. (kép forrása)
November 7. - Erkel Ferenc születésnapja
Erkel Ferenc (1810-1893) zeneszerző, karmester, zongoraművész és sakknagymester. Vezetésével alakult meg a Filharmóniai Társaság, közreműködött a Zeneakadémia megalakításánál, majd az 1884-ben megnyíló operaház főzeneigazgatója lett. Nevéhez fűződik a magyar nemzeti opera megteremtése. Ismertebb művei: Himnusz, Bánk bán, Hunyadi László.
November 9. - Feltalálók napja
Ezen a napon tartanak világszerte megemlékezéseket olyan tudósokról, akik olyan találmányokat adtak az utókornak, amelyek mindennapjainkat egyszerűbbé és kényelmesebbé tette, és amelyek nélkül hétköznapjainkat már el sem tudjuk képzelni. Csak egy párat említve, gondoljunk a nyomtatásra, az áramra, telefonra, gyufára, a televízióra, golyóstollra. Az egyes nemzetek más-más időpontban emlékeznek meg tudósaikról, feltalálóikról. A magyar feltalálók napját június 13-án tartják, azon a napon, amikor Szent-Györgyi Albert a C-vitamin tartalmú készítmények előállításának eljárását jegyeztette be. A megemlékezés mellett további célja a feltalálók nemzetközi napjának a példaállítás, biztatás, inspirálás a jövő nemzedékének is. (kép forrása)
Szent Márton 316-ban Pannóniában született. A középkor egyik legnépszerűbb szentje volt. Emlékét hazánkban helynevek, oltárképek és máig élő hagyományok őrzik. Márton napját a népi kalendáriumban időjós napnak tartják. Borús Márton, borús telet jelent, illetve Márton napi esőre fagy, szárazság következik. Ha Márton napján a lúd jégen jár, karácsonykor sárban botorkál. A Szent Márton legendájához hozzátartozó ludak más babonában is fontos szerephez jutnak. Ugyanis aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik – tartja a népi mondás. (kép forrása)
Részletesen itt olvashatsz erről: Hónap ajánlata 2018. november
November 12. - Szilágyi Ferenc születésnapja
Szilágy Ferenc (1928-2010) író, költő, nyelvész, irodalomtörténész, egyetemi tanár 1928. november 12-én született Gyomán. Még elemi iskolás volt, amikor egy verspályázat nyerteseként első verse nyomtatásban megjelent. Később – a gimnáziumi évek végén – kötetbe rendezett verseit Szabó Lőrincnek küldte el, aki elismerően nyilatkozott. Egyetemi évei után nyelvészettel foglalkozott a Magyar Tudományos Akadémia intézetében. A versírással, a szépirodalommal sem hagyott fel. Számos nyelvészeti és irodalomtudományi írása jelent meg. Munkásságát többek között az MTV-nívódíjjal, Kazinczy-emlékéremmel, Toldy Ferenc-emlékéremmel, a Magyar Írók Szövetsége nívódíjával, Csokonai-díjjal, Kőrösi Csoma Sándor-emlékéremmel, Bocskai-díjjal is elismerték. (kép forrása)
November 13. - A magyar nyelv napja
1844-ben ezen a napon lépett életbe a törvény, amely a magyar nyelvet államnyelvvé nyilvánította. Ezt követően latin és német helyett magyar nyelven alkották meg a törvényeket, az országgyűlésen és a hivatalokban az ügyintézés, az iskolákban pedig az oktatás magyar nyelven folyt. Íróink, költőink nagy számban emeltek, s emelnek ma is szót anyanyelvünk fontossága és szépsége mellett. Az Anyanyelvápolók Szövetsége ezzel az emléknappal szeretné figyelmünket a nyelv iránti felelősségünkre irányítani, hiszen elválaszthatatlan és nélkülözhetetlen része mindennapjainknak, ugyanakkor múltunk, kultúránk hordozója is. Éppen ezért kötelességünk ápolni; törekedni kell a szép, érthető, kifejező, tartalmas beszédre, a helyes írásra. (kép forrása)
November 13. - Határ Győző születésnapja
Határ Győző (1914-2006) Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító, filozófus, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. 1914. november 13-án született Gyomán Hack Viktor néven, melyet 1946-ban magyarosított. Műveit már Határ Győző néven publikálta. 1956-ban elhagyta az országot. 1957-76 között a BBC magyar osztályának munkatársa volt, 25 éven át angol diplomatákat tanított magyarra a brit külügyminisztérium megbízásából. Haláláig Londonban élt. Könyvtárunk 2008-ban vette fel nevét. (kép forrása)
Bővebben itt olvashatsz Határ Győző életútjáról.
November 17. - Pest és Buda egyesítése
1873. november 17-én egyesítették Pestet, Budát és Óbudát. Az új város Budapest néven lett hazánk fővárosa, az ország politikai, művelődési, ipari, kereskedelmi és közlekedési központja. Nevezetes gyógyfürdőváros. Az Európai Unió nyolcadik legnépesebb városa. Az 1840-es években lakóinak száma 100 000 körül volt, napjainkban 2 millió körül. Több becenévvel is ellátták: Európa szíve, a Duna gyöngye, a szabadság fővárosa, termálfürdők városa, fesztiválok fővárosa. (kép forrása)
November 21. - Tímár Máté születésnapja
Tímár Máté 1922. november 22-én született Endrődön. Tizenévesen már verseket is írt, amelyek a korabeli, környékbeli lapokban jelentek meg.
Első kötete 1958-ban jelent meg, amelyet a kritika jól fogadott. 1960 után megjelenő művei folyamatosan követték egymást. Regényei, novellái, melyek élményanyagát a megélt paraszti világ, a világháború átélt pokla, a hadifogság szenvedései adták. Tímár Máté irodalmi munkásságát József Attila és SZOT díjjal ismerték el. 1992-ben a Magyar Köztársaság Aranyérdemkeresztje kitüntetést is átvehette. 1996-ban Gyomaendrőd díszpolgárának választották.1999-ben hunyt el, hamvait Endrődön, szülei sírjába temették el.
Bővebben itt olvashatsz az íróról.
November 25. - A magyar labdarúgás napja
1953-ban ezen a napon játszotta az Aranycsapat az évszázad mérkőzését az angol futballválogatott ellen. A 6:3-as győzelem történelmi jelentőségű volt. Az angolok mindaddig veretlenek voltak hazai pályán kontinensről érkező csapattal szemben. A mérkőzés megalapozta a magyar csapat legendáját, a játékosok neve pedig fogalommá vált a futball rajongói számára. Az Magyar Labdarúgó Szövetség ezen a napon minden esztendőben megemlékezik az Aranycsapat tagjairól és valamennyi válogatott labdarúgójáról, sportszakemberéről. (kép forrása)
November 27. - Magyar Véradók Napja
A Magyar Vöröskereszt javasolta, hogy 1988-tól kezdődően november 27-én legyen a Magyar Véradók Napja.
Kiemelkedő és különleges nap. Az emberi szolidaritás és a felebaráti szeretet ünnepe. A véradás nagyszerűsége az önzetlenségben és a szolidaritásban rejlik, abban, hogy erre a vérre bármikor bárkinek szüksége lehet és ez egyben bármikor és bárkinek az életét jelentheti. (kép forrása)
November 27. - A Nobel-díj alapításának napja
Alfred Nobel svéd kémikus, feltaláló 1895. november 27-én lejegyzett végakaratában úgy rendelkezett, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a fizika, kémia, fiziológia, orvostudomány és az irodalom legjobbjai, és személy szerint az, aki a békéért legtöbb erőfeszítést tett. Mivel a díjat a vagyon évi hozadéka, illetve a kamatok adják, a díj összege évről évre változik. Mindegyik díjazott kap egy kb. 200 g súlyú, 23 karátos aranyból készült érmet. A Nobel-díjjal járó összeget 2023-ban tizenegymillió svéd koronában határozták meg. (kép forrása)
A Nobel-díjról bővebben itt olvashatsz.