HŐSÖK NAPJA – Emlékezés az elesett katonákra
Hol vannak a katonák,
Kik harcoltak sok éven át.
Hol vannak a katonák?
Elmúltak régen.
Hol vannak a katonák?
Sírjuk felett száz virág.
Mondjátok mért van így,
Mondjátok mért van így?"
Május utolsó vasárnapja a Hősök Napja, amikor a háborúkban elesett katonákra, civilekre emlékezünk, akik életüket áldozták hazánkért.
A Hősök Emlékünnepe egy 1917-ben keletkezett törvényre vezethető vissza. Akkor mondták ki először: „nemzetünk hősi halottainak kegyelet teljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni és az utókor számára megörökíteni." 1924-ben egy újabb törvény a nemzeti ünnepek közé sorolta.
Az első világháború kitörése után, egyre sűrűbben érkeztek hírek a katonák hősi haláláról, eltűnéséről. Kezdeményezték, hogy minden település állítson kőemléket az elesettek nevével. Az 1917-es VIII-as törvény előírta, hogy az utókor kegyelettel őrizze mag azok áldott emlékét, akik életüket áldozták a hazavédelméért.
1924-ben „Hősök emlékünnepéről" hoztak törvényt, amelyben előírták, hogy a háború hősi halottaira szervezett ünnepségeken emlékezzenek meg, melynek napja május utolsó vasárnapja legyen. Ez a törvény nemzeti ünnepként határozta meg ezt a napot.
A második világháború idején, 1942-ben kiterjesztették a megemlékezést az 1938. után elesettekre is. Ez a törvény kimondta: 1938 óta új hősök áldozták életüket a hazáért, emléküket ugyanolyan kegyelettel kell őrizni, mint a korábban elesettekét.
A két törvényt sohasem helyezték hatályon kívül, nem vonták vissza, mégis, az eltelt évtizedek alatt „elfelejtett", elhallgatott ünnep lett a Hősök Napja. A rendszerváltozást követő években kezdték el újra ünnepelni.
2001-ben az Országgyűlés május utolsó vasárnapját a Magyar Hősök Emlékünnepévé nyilvánította.
Gyomaendrődön is nagy tisztelettel emlékeznek meg erről a napról.
Figyelmetekbe ajánlom a könyvtár honlapján lévő Digitalizált adatbázisban lévő katona képeket.
Figyelmetekbe ajánlunk ezt a két honlapot: Hadifogoly, amely a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára és több megyei tagintézmény valamint a Gulág Emlékbizottság támogatásával, közös munkája nyomán jött létre. A volt szovjet hadifogolytáborokban elhunyt magyarok adatait dolgozták rendezték adatbázisba.
Hadisír a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály honlapját azzal a céllal indították el, hogy felkeltsék az érdeklődést a hadisírgondozás nemes ügye iránt és a hozzátartozók információhoz jussanak hősi halált halt családtagjukról. Ehhez nyújt segítséget a honlap Kereső felülete, amely jelenleg a második világháború keleti hadműveleti területén és a történelmi Magyarország területén elesett katonáink adatait tartalmazza. Az adatbázisban több mint 70.000 hősi halott adata található meg.
Az 1925-ben felállított I. világháborús hősök emlékműve Horváth Géza alkotása.
Gyomaendrőd (Endrőd), Hősök tere
II. világháborús emlékmű, Mladonyiczky Béla alkotása.
Gyomaendrőd, Hősök tere
Az Istók János által 1927-ben készített emlékmű az 1848-49-es szabadságharc, valamint az I. és II. világháború hősi halottai előtt tiszteleg. Ehhez illesztették Varga Géza alkotását1990-ben, a II. világháborús áldozatok emlékére. A szobor a gyomai református templom kertjében található.
Ady Endre: Imádság háború után
Uram, háborúból jövök én,
Mindennek vége, vége:
Békíts ki Magaddal s magammal,
Hiszen Te vagy a Béke.
Nézd: tüzes daganat a szívem
S nincs, mi nyugtot adjon.
Csókolj egy csókot a szívemre,
Hogy egy kicsit lohadjon.
Lecsukódtak bús, nagy szemeim
Számára a világnak,
Nincs már nekik látnivalójuk,
Csak Téged, Téged látnak.
Két rohanó lábam egykoron
Térdig gázolt a vérben
S most nézd Uram, nincs nekem lábam,
Csak térdem van, csak térdem.
Nem harcolok és nem csókolok,
Elszáradt már az ajkam
S száraz karó a két karom már,
Uram, nézz végig rajtam.
Uram, láss meg Te is engemet,
Mindennek vége, vége.
Békíts ki Magaddal s magammal,
Hiszen Te vagy a Béke.
Segesdi László: Somogy megye kellős közepében (Előadó: Cseh Tamás)
Koszorúzás és megemlékezés a Hősök emlékművénél 2012-ben a Hősök terén.