Hónap ajánlata - Téli olimpiai játékok
A XXII. téli olimpiai játékokat 2014. február 7. és február 23. között rendezik az oroszországi Szocsiban.
Néhány szó a városról
Szocsi üdülőváros Oroszországban, a Fekete-tenger partján, a Kaukázus mentén. Távolsága a fővárostól 1969 km.
Hosszúsága mintegy 147 km, ezzel a világ második leghosszabb városa Honolulu után. Lakossága: 397 500 fő. Éghajlata jellegzetesen szubtrópusi. A Kaukázus 3000 méteres hegyei védik a beáramló hideg északi szelektől, így az évi középhőmérséklet 14 °C körül alakul.
A Szovjetunió egykori legnagyobb tengerparti gyógyüdülővárosa volt. Kénhidrogénes forrásait vérszegénység, ideg-, és bőrbetegségek, ízületi bántalmak kezelésére javallották. Híresek voltak szanatóriumai is. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Szocsinak adta a 2014-es téli olimpia rendezési jogát. Itt fogják rendezni 2014-től a Formula–1-es orosz nagydíjat.
A Gorki médiaközpont
4000 tévés és rádiós újságírót, valamint az írott sajtó 500 képviselőjét fogadja be a szocsi téli olimpia hegyvidéki sportközpontjában. A több mint 30 ezer négyzetméteres létesítmény a tengerszint felett 540 méteres magasságban található. Az épület tetején négy stúdiót rendeztek be, ezekből élő közvetítéseket, interjúkat lehet sugározni háttérben a havas hegycsúcsokkal.
Az orosz csapat 233 fős csapattal vág neki a versenyeknek, a magyar sportolók előre láthatóan 16 fővel képviselik hazánkat.
Néhány helyszín a versenyek helyszínéről
A Jégaréna
Krasznaja Poljana a 2014-es téli olimpiai játékok központjául szolgáló Szocsi városától 70, a repülőtértől 50 km-re található. Nem túlzás, amikor az orosz Svájc elnevezéssel illetik, hiszen az 550 m magasan levő települést 2000-3000 méter magas csúcsok, festői hegyek veszik körül. Itt kerülnek megrendezésre az alpesi sí versenyszámai.
A síugró nagysánc
Az olimpia kabalafigurái
Az olimpiáknak 1972 óta készítenek kabalákat, amelyeknek célja, hogy bemutassák a rendező ország személyiségét és képviseljék az olimpiai értékeket – a kiválóságot, a barátságot és a tiszteletet. A 2014-es szocsi olimpiai és paralimpiai játékok kabaláira kiírt pályázatra 24 ezer ötlet érkezett, ezekből választott ki a zsűri tizenegyet, amelyek közül az orosz állami televízió élő showműsorában 1,2 millió néző telefonhívása és sms-ei –alapján alakult ki a végső sorrend. A legtöbb szavazatot a hópárduc kapta, majd a jegesmedve és a nyúl következett. A szervezők szerint a trió a győzelmi dobogó három fokát jelképezi.
Az olimpia érmei
Az érmek dizájnjának megalkotására kiírt tendert a Leo Burnett reklámügynökség nyerte. A terveket a Szergej Csarkov, Alexandra Fedorina, Pavel Nasedkin és Szergej Efremov alkotta dizájner csapat készítette. Az érmek legyártását a szocsi téli olimpia hivatalos beszállítója, Oroszország vezető ékszerész cége, az Adamas végezte.
A medálok súlya – attól függően, hogy arany-, ezüst- vagy bronzéremről van szó – 460 grammtól 531 grammig terjed, vastagságuk 10 milliméter, átmérőjük pedig 10 centiméter. Egy-egy műremek elkészítése 18 órát vett igénybe. Összesen 1300 darab érmet gyártottak, amely rekordot jelent a téli olimpiák történetében.
A magyar csapat
Szocsiba előre láthatóan 16 magyar sportoló utazhat.
A következő sportágakban indulhatnak: rövidpályás gyorskorcsolya, gyorskorcsolya, alpesi sí, sífutás sílövészet. Néhány sportolónak van még esélye, hogy kijusson az olimpiára./ szánkó, hódeszka, gyorskorcsolya versenyszámokban /
Az olimpiára induló magyar csapat az olimpiai eskü letételekor.
A következő formaruhákat és sportruhákat viselik majd sportolóink az olimpia idején.