A Forma 1-ről
November 29-én zárul a Forma 1-es versenyek 2015-ös évada. Az Abu Dhabi Nagydíj után eldől ki lesz az idei év bajnoka, és melyik istálló nyeri a konstruktőrök versenyét ebben az évben.
A Formula–1 szabályait a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) határozza meg. A Formula–1-es világbajnokságban nyitott karosszériájú, együléses, atmoszferikus nyomáson működő belső égésű motor által hajtott autók vehetnek részt. A versenysorozat több állomásból áll, melyeket szilárd burkolatú, erre a célra kialakított zárt, vagy városi pályákon rendeznek. Az eredmények alapján évente két világbajnokot avatnak, egy egyénit és egy konstruktőrit (csapat-világbajnokság). A versenyeket több százmillióan nézik televízión, a világ több mint kétszáz országában.
Előzmények
Miután megszülettek az új technikai csodák, az autók, az emberek hamar felfedezték az autóversenyzés örömeit. 1906-ban az első nagydíjat is megrendezték. Nyertese nem volt más, mint a Renault gyár alkalmazottja, a magyar származású Szisz Ferenc. Egy évvel később megnyílt az első versenypálya, Brooklands.
Brooklands egy (4.43 km) motor versenypálya és repülőtér volt. Angliában Weybridge, Surrey közelében építették meg. 1907-ben itt nyitotta meg kapuit a világ első célirányosan motor-verseny pályája, valamint Nagy-Britannia egyik első repülőtere. Az utolsó versenynek 1939-ben adott otthont. Ma a Brooklands Museum részét képezi, nagy légi és autós múzeum, valamint a veterán autó, motorkerékpár és egyéb közlekedéssel kapcsolatos események helyszíne.
Az első Formula–1-es világbajnokság első futama a brit nagydíj volt, amelyet 1950. május 13-án rendeztek meg Silverstone-ban.
A Formula–1 történelmi központja Európa, de már a világ számos pontján tartanak Formula–1-es nagydíjat, Malajziában, Kínában, Bahreinben, Szingapúrban és Amerikában is.
Bahrein |
Malajzia |
Szingapúr |
Kína |
A magyar nagydíj a Formula–1 egyik versenye, amelyet 1986 óta rendeznek meg a Budapest melletti Mogyoród község külterületén található Hungaroring versenypályán.
Szűk pályaszakaszai és éles kanyarjai miatt nehéz az előzés. A monacói városi pályához szokták hasonlítani.
Az építkezés nyolc hónap alatt készült el. A Hungaroring nyomvonala kétszer módosult nagymértékben. 1989-ben egy kisebb módosítást hajtottak végre, 2003-ban a célegyenest meghosszabbították 200 méterrel. A pálya hossza 4381 méter.
A versenypályához kötődő legnagyobb eredmények:
Michael Schumacher négyszer nyerte meg a magyar nagydíjat, a Ferrarival.
A McLaren győzött a legtöbbször a nagydíjon/11-szer/.
A Magyar Nagydíjat 2015-ben már a 30. alkalommal rendezték meg. A legtöbben az első megrendezésekor, 1986-ban voltak kíváncsiak, a 300 ezres jegyeladás azóta is rekord, de a verseny mindig is népszerű maradt, az elmúlt években is folyamatosan összejött a 200 ezer körüli nézőszám.
A legtöbb futamgyőzelem
1. Michael Schumacher | 90 futamgyőzelem |
2. Alain Prost | 51 futamgyőzelem |
3. Lewis Hamilton | 43 futamgyőzelem |
Az idei versenyévben október 25-én, az Amerikai Nagydíjon eldőlt a világbajnoki cím sorsa. Hamilton 327ponttal behozhatatlan előnyre tett szert. Utána Vettel következik 251 ponttal, majd Rosberg 247 ponttal. Ha a világbajnoki cím már nem változik, azért a még hátralévő három futam izgalmas versenyeket kínál a Forma-1 rajongóinak. Jó szurkolást!
A Forma-1 versenyek közvetítésének elmaradhatatlan riportere Szujó Zoltán, akivel akár Gyomaendrőd utcáin is találkozhatsz, hiszen itt nőtt fel, itt végezte iskoláit is.