A- A A+
gyermekkönyvtár

Postacím:

5500 Gyomaendrőd,
Fő út 230.

Nyitvatartásunk:

Hétfő - Péntek: 11 - 17
Szombat: részletek itt!

Telefon / Fax:

+36-66/218-370 

A hónap ajánlata - 2013 december

Kreatív karácsony

 

A karácsonyi készülődéshez, ajándékozáshoz olyan ötletekkel szeretnénk meglepni benneteket, amelyek mutatósak, mégsem terhelik meg a zsebpénzetek vagy szüleitek pénztárcáját, mégis  szebbek, kedvesebbek,  szívetmelenge-tőbbek,  mint a drágán vásárolt társaik. Izgalmasabbá tehetitek a készülődést ha  szüleiteket is bevonjátok a készülődésbe, az ajándék viszont maradjon meglepetés karácsonyra.

Itt egy-egy példát mutatunk nektek. További sok-sok ötletet találtok a könyvtárban megtalálható sok, szép könyvben.

 

alt

Hajtogass te is Mikulást!

 

Narancs és szegfűszeg

alt

Egy kés segítségével mutatós illatosítókat készíthetsz narancsból és egy zacskó egész szegfűszegből.

A késsel bármilyen mintázatban vájd ki a narancs héját, és a megmaradt héjdarabokba szúrd be a szegfűszeget. A hámozás mintája lehet spirál a narancs tetejéről az alja felé haladva (lehetőleg megszakítás nélkül hámozva) vagy cikcakk alakú, de akár egészen egyedi módon is elkészítheted narancsodat. Ha bonyolultabb mintát szeretnél, akár meg is rajzolhatod előre, hiszen később úgyis kivágod a megrajzolt részt. Végül egy ajándékdobozhoz hasonlóan kösd át négy felől egy szalaggal, és a tetején kösd meg a szalagot szorosan, hogy bárhová fel tudd akasztani az illatozó díszt.

 

Mézeskalács

 alt

Hozzávalók:
1 kg liszt
4 dl porcukor
2 kávéskanál szódabikarbóna
2 kávéskanál fahéj
2 kávéskanál őrölt szegfűszeg
csipet só
10 dkg zsír vagy margarin
3 egész tojás
2 és fél - 3 dl méz
+ ha díszítjük: egy tojásfehérje
6 evőkanál kristálycukor

 
 alt

 

A porszerű anyagokat összekeverjük, belemorzsoljuk a zsiradékot. A közepébe öntjük a mézet, beleütjük a tojásokat, és az egészet jól összegyúrjuk. (Előfordulhat, hogy a méz kicsit nehezebben veszi fel a lisztet, ezért a liszt egy kis részét az elején félretesszük, és a kidolgozáskor gyúrjuk a tésztához.) A deszkát bőven lisztezhetjük. Inkább arra vigyázzunk, hogy ne legyen túl lágy a tészta, mert akkor túlságosan megdagad a sütőben, "elfolyik" a forma, és ráadásul lukacsos lesz a sütemény felülete. A tésztából egy kisebb darabot vágunk, és alaposan lisztezett deszkán két-három milliméter vékonyra nyújtjuk. Kiszaggatjuk vagy kivágjuk a formákat, és vékonyan kizsírozott, kilisztezett tepsibe rakjuk. (Ha egy nagyobb kést teszünk alá, átemelésnél nem deformálódik.) Közepesen forró sütőben sütjük, de nagyon vigyázzunk, hogy meg ne égjen, mert igen hirtelen megsül. A sütések között nem kell újrakenni a tepsit, legfeljebb, ha jónak látjuk, egy kicsit belisztezhetjük.

 

alt alt

 

 A kisütött formák felületét cukormázzal díszíthetjük, "írhatjuk meg". Ehhez csipet sóval felverünk egy tojásfehérjét. A kemény habhoz mintegy hat-hét közepes kanálnyi cukrot keverünk. A cukorhab egy kis részét nejlonzacskó sarkába töltjük, befőttes-gumival szorosan zárjuk. Ezután a zacskó sarkát 1,5 milliméter hosszan levágjuk. (Ha keresztben is ugyanúgy levágjuk, akkor a nyílás csillag alakú lesz.) Egyszerre ne tegyünk túl sok habot a zacskóba, akkor ügyesebben tudjuk megfogni. A maradékot fedjük le, nehogy megbőrösödjön! A megírandó mézeskalácsot, ha szalvétára tesszük, könnyebben tudjuk forgatni. Néhány óra alatt megszárad a díszítés.

 

Adventi naptár készítése

Szerencsés esetben naptárunk 24 apró rejtekhelyből (tasakocskából, zokniból, dobozkából stb.) áll, ami egyben azt is jelenti, hogy remekművünkkel időben sikerült elkészülnünk.  A visszaszámlálás december elsején indul, és egészen 24-éig tart, így minden napra jut egy apró ajándék karácsonyig.

 

alt alt alt

 

Mi kerüljön a zsákocskákba, zokniba, dobozba?

Ami a meglepetést illeti, nyugodtan értelmezzük azt szabadon – nem kell leragadnunk a hagyományos édességeknél. Nyugodt szívvel rejtsünk a batyukba apró kavicsot, cukorkát, kedvenc sütink receptjét pici papírtekercsen, diót, mogyorót, pisztáciát, szaloncukrot, egy szép bélyeget, matricát vagy a kedvenc rajzfilmhős képét stb.

Saját készítésű ajándékok

Gyertya

 Édesanyánknak, barátnőinknek, testvéreinknek viaszreszelékből roppant egyszerűen készíthetünk saját kezűleg gyertyákat (Tipp: illatosítsuk néhány csepp illóolaj vagy étel kivonattal, pl. vanília, citrom, jázmin vagy levendula stb!). Ha nincs erre időnk, olcsó tömbgyertyákat könnyen és gyorsan dekorálhatunk gyöngyfüzérrel vagy akár mintákat is festhetünk rájuk! Csomagoljuk egyszerű celofánba, széles selyem vagy csipke szalaggal átkötve!  Egyszerű üveg vagy kerámia gyertyatartókat is könnyen személyessé varázsolhatunk néhány festett mintával!

További ötletért térj be a könyvtárba! Az alábbi könyvekbe biztos találsz neked tetsző és élkészíthető szebbnél-szebb gyertyákat amelyek csillogásával és illatával emelheted az ünnepi asztal hangulatát.

 

alt alt alt alt

 

Karácsonyi kincses doboz

A karácsonyi kincses doboz az adventi időszakban elkészíthető hasznos tároló eszköz, de kiváló lehetőség arra is, hogy elkészítsd karácsonyi ajándékként családtagjaidnak. Szinet mindegyik egyedi és sokféle alakja, mintája és elkészítési technikája csak a fantáziádon múlik.

alt alt alt

 

Egyéb ajándékötletek

alt

Egyszerű babák

szalvtatechnika

Díszités szalvétatechnikával

alt

Falikép hóemberrel, kesztűkkel
(adventi naptárnak is kítűnő)

 

Szaloncukor (kókuszos-mandulás,- diós vagy -mogyorós) házilag  (kb. 60 db)

Hozzávalók:

  • 50 dkg mazsola
  • 20 dkg őrölt mandula, dió vagy mogyoró
  • 10 dkg kókuszreszelék
  • 2 citrom reszelt héja ( csak a sárga rész )
  • csipet őrölt fahéj
  • 5 dkg méz
alt
alt

A mazsolát forró vízzel öntsd le és kb. 5 percig hagyd  állni. Közben mérd ki a mandulát  (vagy  mogyorót), és a kókuszreszeléket, reszeld le a citrom héját, fűszerezd a fahéjjal, majd öntsd le a mazsoláról a vizet és mindent egy fémkéses robotgépbe dolgozd össze. (Kérd fenőtt segítségét)

Így is összeáll a massza, de segíthetsz rajta pici vízzel vagy akár mézzel is. Evőkanállal adagold a vizes tenyeredbe a darálékot és formázd szaloncukor szerűre. Kész, mehet a szép, színes papírba, de ha szeretnél rá bevonatot, az is megoldható. Olvasztott csokiba mártogathatod a cukorkáidat.

Hűtőben hagyd megdermedni és egyesével tetszőleges színű mintázatú csomagolóval burkold be őket.

Nagyon finom, egészséges és ajándéknak is remek!

alt

 

Íme ötletek arra, milyen csomagolásba rejthetjük (dobhatjuk fel) a legegyszerűbb ajándékot:

alt

Ezek a natúr tasakok (környezetbarát) fehér akrilfestékkel lettek befestve. Hópelyhes sablonnal és szivaccsal, a rénszarvas ecsettel, szabadkézzel született.

Ha nem vagyunk jóban a csomagolópapírral és a hagyományos csomagolási technikákkal, akkor ajándékozzunk magunk készítette dobozban, vagy zsákocskákban.

A zsákocskákat puha papírból, textilből és filcből is elkészíthetjük. Nem kell varrni vagy ragasztani sem, ha kivágunk egy elegendően nagy kör formát melynek közepébe helyezzük az ajándékot (pl. cukrokat, fürdőgolyókat, de akár kesztyűt, zoknit is), és összefogva a tetejénél egy mintás szalaggal összekötjük azt.

alt